PROGRAM „OPIEKA WYTCHNIENIOWA – edycja 2025”
PROGRAM MINISTERSTWA RODZINY PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1)dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie
o niepełnosprawności lub
2)osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit.a, zgodnie z art. 5 i art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa wytchnieniowa może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Program ma także zapewnić wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem równoważnym oraz wsparcie finansowe gmin w zakresie realizacji usług opieki wytchnieniowej.
Usługa w formie opieki wytchnieniowej realizowana jest w dwóch formach:
w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
w ramach pobytu całodobowego w domu pomocy społecznej.
Program jest w całości finansowany z Funduszu Solidarnościowego.
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 138.803,44 zł