Aktualności 2014

2014 

 IMG_4447

Wigilia

Koniec roku kalendarzowego to nie tylko zamknięcie starych spraw, ale także czas na wspólną refleksję, składanie sobie życzeń i przygotowanie się na nowe rzeczy. Niewątpliwie Wigilia jest takim momentem gdy gasną wszelkie spory i waśnie. Staropolskim obyczajem łamaliśmy się opłatkiem podczas wieczerzy wigilijnej zorganizowanej przez Nasz Dom dnia 19.12 w Sali Domu Kultury przy Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie. Spotkaliśmy się w tym uroczystym dniu po to, aby celebrować święta Bożego Narodzenia.

Ten wspaniały czas uświetnił występ przedszkolaków z Przedszkola nr 1 oraz występ Tarantelli. Rodzice mogli podziwiać talent aktorski swoich pociech. Zgodnie z tradycją na stołach królowały postne potrawy, w tym ryby, które niewątpliwie kojarzą się nam z tym pięknym okresem białych świąt. Następnie jednym głosem przy akompaniamencie pana Henryka Mylera odśpiewaliśmy wiele kolęd i pastorałek.

Ten ważny dzień celebrowali z nami przedstawiciele władz lokalnych oraz duchowny.

Każdy z uczestników otrzymał słodkie prezenty, a dodatkowo z rąk Pana Burmistrza otrzymaliśmy piękne kalendarze i jak sam się zarzekał, w tym kalendarzu są same dobre dni. My w to wierzymy, bo wigilia nam się bardzo udała, a jak staropolskie przysłowie mówi: jaka wigilia taki cały rok.

 

 IMG_4273

Made in China

 

            W czasach gdy wszystko jest wyprodukowane w Chinach, nadal pozostają one dla nas zagadką, krajem nieznanym. I choć dzieli nas 12 godzin lotu, to dziś w naszym Domu mogliśmy poczuć chociaż namiastkę tej wspaniałej kultury oraz brać udział w projekcji zdjęć wykonanych przez Kościańskiego przedsiębiorcę i podróżnika pana Andrzeja Szygułę.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościanie dowiedzieli się jak wygląda zakazane miasto, poznali historię Armii Terakotowej. Największy podziw wywołały jednak zdjęcia Wielkiego Muru Chińskiego, oraz Shanghai Tower. Te dwie budowle zachwycają

 

 IMG_4244

Wieczór z Aniołami

 

Dnia 10.12.2014r. trzech podopiecznych wraz z opiekunami uczestniczyło w „ Wieczorze z Aniołami’ organizowanym przez Dom Pomocy Maltańskiej. Uroczystość odbyła się  w sali im Jana Pawła II Kościoła pw. św. Józefa w Puszczykowie i rozpoczęła się występami uczestników z zaprzyjaźnionych placówek. Wśród 12 placówek byliśmy także my, gdzie zaprezentowaliśmy kolędę pt „ Wśród nocnej ciszy” i zajęliśmy drugie miejsce. W konkursie  plastycznym „ Pięciu Aniołów w niebie mieszkało” również otrzymaliśmy drugie miejsce – praca p. Celestyny i p. Mileny. Po prezentacjach wokalnych odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Strefa Zero, który porwał wszystkich uczestników do wspólnego kolędowania. Podczas spotkania można było podziwiać prace wystawione przez inne ośrodki, kupić drobne upominki na święta oraz skosztować pysznych ciast.

 IMG_3843

Andrzejki organizowane przez nasz Dom

 

Odbyły się 28.11.2014r. na które to zostały zaproszone zaprzyjaźnione Domy.

Tradycja Andrzejkowa to nie tylko zabawa taneczna, która porwała wszystkich zaproszonych, ale także wróżby andrzejkowe, które przygotowali Wolontariusze z Centrum Wolontariatu działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie. Cyganka prawdę Ci powie, a wolontariuszki powróżyły nam za pomocą wosku lanego przez klucz. Uczestnicy losowali przepowiednie, dzięki którym dowiedzieli się kim zostaną w przyszłości. Zaproszeni goście otrzymali od Nas także słodkie niespodzianki za przygotowanie pięknych czarodziejskich kapeluszy, na które ogłosiliśmy konkurs. Wszyscy zajęli pierwsze miejsce. To tylko kilka z wielu atrakcji jakie spotkały nas podczas tegorocznej zabawy andrzejkowej, na której muzykę zapewnił nam pan Henryk Myler z Lubosza. Energii do zabawy dodawały nam słodkości przygotowane przez rodziców uczestników.

 IMG_3798

Zabawy Andrzejkowe

 

Zabawy taneczne to coś co bardzo kochamy, dlatego też dnia 26.11.2014r. uczestniczyliśmy w Andrzejkach organizowanych przez ŚDS w Krzywiniu a 27.11.2014.r w  Górze.

Krzywiń i Góra powitały nas Kościaniaków bardzo serdecznie w myśl przysłowia „Gość w Dom, Bóg w Dom”. Oprócz tego, że zapewnili nam wiele smakowitych potraw i  przekąsek, to sprawili, że ten czas spędziliśmy bardzo miło podczas wspólnych zabaw tanecznych. Wkrótce odwdzięczymy się za ten wspaniałe imprezy, gdyż sami organizujemy Zabawę Andrzejkową.

 IMG_3715

XI Dni Integracji

 

Miały miejsce w Zespole Szkół Nr 3 w Kościanie i przebiegały pod hasłem „ Jesteśmy razem”. Podczas dwudniowych obchodów ( 25 – 26. 11.2014r. ) odbyła się Paraolimpiada oraz „ Pokaz talentów”. Nasz Dom zaprezentował też prace podopiecznych, wykonane podczas terapii zajęciowej.

Uczestnicy musieli zmierzyć się w biegach z zadaniami, polegającymi na przeniesieniu balonu w karimacie, bieg w parach z piłką pomiędzy uczestnikami bez używania rąk, czy też z gazetą na klatce piersiowej także bez pomocy rąk. Uczestnicy dawali z siebie maksimum, do tego stopnia, że zdarzył się nawet upadek Piotra Wadowickiego, który z zacięciem biegł z kijem hokejowym, na szczęście skończyło się tylko na uśmiechu.

Po części sportowej spotkaliśmy się w auli i uczestnicy podziwiali działalność artystyczną innych ośrodków, a sami wystawili sztukę pt. „Dobro i Zło”. W tym dniu mogliśmy się choć trochę zintegrować z Uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, Uczniami Zespołu szkół im. Marii Konopnickiej oraz Szkoły nr 3 w Kościanie.

 IMG_3698

Andrzejkowy Bal Maskowy w Gostyniu

 

Dnia 24.11.2014r. uczestniczyliśmy w Andrzejkowym Balu Maskowym organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu. Atrakcjami wieczoru były konkurs na najciekawszą maskę, wróżby andrzejkowe  oraz  wspólna zabawa taneczna z  zespołem

„ Calypso”. Jak co roku impreza bardzo podobała się podopiecznym.

 olimpiada bez barier

Olimpiada Bez Barier

 

Już po raz kolejny dnia 25.10.2014 roku zabraliśmy  udział w zmaganiach sportowych w Racocie podczas IX „Olimpiady bez barier”. Impreza miała na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach rekreacyjno – sportowych. Podczas olimpiady odbyła się loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na cele charytatywne. Nasi podopieczni sprawnie przeszli przez wszystkie konkurencje, a podczas losowania dopisało im szczęście i otrzymali m.in. telewizor, radiomagnetofon, koc piknikowy.

 slawna osoba

Zofia Nowakowska w Środowiskowym Domu Samopomocy

 

Mogłoby się wydawać, że gwiazdy polskiego showbiznesu są niedostępne i ciężko się z nimi spotkać. Tymczasem, ku naszej uciesze odwiedziła nas jedna z nich. 23 października 2014 roku gościliśmy solistkę Piotra Rubika- Zofię Nowakowską, która jest rodowitą kościanianką. Piosenkarka opowiadała podopiecznym o swojej drodze jaką musiała przebyć, by zostać solistką w projekcie tego znanego kompozytora. Dowiedzieliśmy się także o jej pozostałych sukcesach, a jest się czym pochwalić i bardzo długo by wymieniać. Do jej dorobku można zaliczyć rolę Marii Antoniny w spektaklu członka kultowego zespołu Pink Floyd- Rogera Watersa, a także rolę Julii w musicalu pod reżyserią Janusza Józefowicza „Romeo i Julia”.

Nie lada gratką okazały się zdjęcia pochodzące z prywatnych zbiorów Zofii Nowakowskiej.

Każdy z uczestników mógł zamienić z Zosią kilka słów, okazała się być osobą bardzo życzliwą, dla każdego znalazła czas, z uśmiechem pozowała do zdjęć z naszymi podopiecznymi, a także rozdawała autografy. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

 IMG_3473

VII Turniej Tenisa Stołowego – Mościszki

 

Tenis stołowy to ta dyscyplina sportowa, którą bardzo lubimy. W związku z tym dnia 23.10.2104r. wzięliśmy udział w imprezie organizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Mościszkach. Reprezentował nas p. Mieczysław Cwojdziński. Niestety w swojej grupie trafił na najlepszych zawodników i mimo zaciętej walki nie zdobył żadnego miejsca na podium.

 przegląd artystyczny

X Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych

 

 Dnia 22.10.2014r. po raz kolejny zabraliśmy udział w Przeglądzie Artystycznym organizowanym przez Stowarzyszenie „ Jesteśmy Wśród Was” oraz Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Kościanie. Celem głównym w/w przeglądu była promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych, promowanie pozytywnego wizerunku osób  niepełnosprawnych oraz walka z różnymi formami  dyskryminacji. Nasz Dom reprezentował zespół Tarantella w przedstawieniu „ Dobro i zło” .

 kielczewo piknik

Piknik integracyjny  w Kiełczewie – 03.10.2014r

 

W tym roku Środowiskowy Dom Samopomocy przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie po raz pierwszy zorganizował dla uczestników i ich rodziców „Piknik jesienny”, który odbył się w piątek 3 października 2014 r. na terenie Wigwamu w Kiełczewie. Goście nie zawiedli, przybyli tłumnie, pogoda była wymarzona- słoneczna, nie za gorąco ani nie za chłodno, humory dopisywały, a pogodne popołudnie uświetniły występy uczestników ŚDS-u, prelekcja leśniczego Pana Marka Ptaka, który opowiadał nam o życiu leśnych zwierząt, zachęcał do czystego obcowania z przyrodą, wystąpienie Pani Mirosławy Lubińskiej Dyrektora OPS Kościan, oraz zabawa biesiadna przy muzyce na żywo. Na pikniku skosztować można było placka ze śliwkami, krokieta  z surówką oraz lodów. Późnym popołudniem zakończyliśmy tegoroczne spotkanie, które było wprawdzie pierwszym, ale nie ostatnim tego typu. Goście mogą czuć się zaproszeni za rok o mniej więcej tej samej porze.

 

 

 IMG_2505

Wycieczka do Karpacza 17 – 19.09.2014r.

 

Trzydniowa wycieczka do Karpacza była super przygodą na którą podopieczni czekali z dużym utęsknieniem, liczyli dni i godziny do wyjazdu. I w końcu nadszedł ten dzień, wyjechaliśmy w kierunku Karpacza  dnia 17.09.2014r.  – po drodze zobaczyliśmy  Wodospad

„ Kamieńczyk”, chatę Walońską. Podczas  naszego pobytu  zwiedziliśmy  również  Kościółek Wang,  Sztolnię  w Kowarach, skocznię narciarską „ Orlinek”, Hutę  Szkła w  Piechowicach,  zaporę na   Łomnicy. Spacerowaliśmy po Karpaczu kupując drobne upominki, jedząc pyszne lody u „ Sopelka”. Wieczory były zarezerwowane  na pieczenie kiełbasek przy ognisku, wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary, dyskotekę. Dla osób czujących się na siłach dużym wyzwaniem było Schronisko „ Samotnia”.

 IMG_2462

XXI Bieg Olimpijski  Racot 2014

V Olimpijski „ Nordic Walking”

 

Jak co roku dnia 13.09.2014r. zabraliśmy udział w imprezie sportowej, której celem była popularyzacja  biegania i akcji „ Polska Biega”. Organizatorem  między innymi byli  Klub Sportowy „ Jantar” w Racocie oraz Polski Komitet Olimpijski. W imprezie  mogli uczestniczyć wszyscy,  którzy wyrazili taką chęć a dystans do pokonania to ok. 5 km. Każdy uczestnik biegu i marszu otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki.

 sierpien 027

Jesienne porządki

Wszystko co dobre szybko się kończy. Lato, choć łaskawe dla nas powoli dobiega końca, dlatego podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy zadbali o stan działki rekreacyjnej, która służy w ciepłe dni jako odskocznia od codziennych zajęć. Męska część podopiecznych szlifowała drewniany domek oraz altanę, by następnie zaimpregnować drewno i dodać trochę świeżości naszej działce. Skosiliśmy trawę, posprzątaliśmy kompostownik, oczyściliśmy chodnik. Nasze koleżanki w przerwach w pracach porządkowych zadbały o to, by nie zabrakło nam posiłków oraz herbaty, zatem pełni energii poświęciliśmy po kilka godzin dziennie po to, by działka przetrwała zimę i mogła nam służyć jeszcze przez kilka lat.

 

 sierpien 080

Tuż za podium…

 

Dnia 27.08.2014 roku na boisku Orlik w Krzywiniu odbył się Turniej w boule o Puchar Burmistrza Gminy Krzywiń, organizowany z myślą o ośrodkach wsparcia.

Do zawodów przystąpiło 9 drużyn, w tym także drużyna w barwach Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościanie, reprezentowana przez Mieczysława Cwojdzińskiego, Piotra Wadowickiego oraz Tomasza Andrzejewskiego.

Po pierwszym etapie drużyna ŚDS z Kościana była bezkonkurencyjna i pokonała wszystkich rywali, jednakże druga część zawodów okazała się być dramatyczna dla naszej reprezentacji, która ostatecznie zajęła IV miejsce. Puchar Burmistrza Gminy Krzywiń trafił do załogi ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Gostynia. Serdecznie im gratulujemy zwycięstwa, a Organizatorom oraz pozostałym drużynom dziękujemy za wspaniałą zabawę.

 

 IMG_2295

Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi.

W dniu 14.08.2014r. mieliśmy bardzo młodego, ale ciekawego gościa, ucznia gimnazjum ZS nr 2 w Kościanie – Filipa Nadobnika.

Jego pasją są przedmioty ścisłe, min.; chemia i fizyka. W domu często przeprowadza doświadczenia i w związku tym postanowił podzielić się swoją wiedzą  z uczestnikami ŚDS w Kościanie. Do eksperymentów, które zaprezentował należał m.in. wybuch z sodą, chwiejący strumień, różnica ciśnień i ciało nienewtonowskie. Pokaz był tak ciekawy, że podopieczni oglądali go w skupieniu i ciszy. Największą radość sprawiło im możliwość osobistego uczestniczenia w eksperymencie, pt.:” ciało nienewtonowskie ”.

 

 IMG_2241

Klub Żeglarski w Dębcu Nowym

 

Dnia 7 sierpnia 2014r.  kolejnym gościem w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kościanie  był komandor Kościańskiego Klubu Żeglarskiego w Dębcu Nowym Jerzy Kliemann, który przybliżył nam informacje dotyczące żeglowania, oraz zasady bezpiecznego poruszania się na wodzie, ponadto mieliśmy możliwość obejrzenia  ciekawych slajdów z wypraw  żeglarskich na morzach i jeziorach. Zwieńczeniem spotkania  było zaproszenie  nas do Klubu Żeglarskiego w Dębcu Nowym dnia 12.08.2014r. Wszyscy uczestniczący biorący udział  w wycieczce  mieli okazję przekonać się jak wygląda żeglowanie w praktyce. Dzięki nieocenionemu komandorowi  Jerzemu Kliemannowi  i bosmanowi Pilc Janowi  uczestnicy ŚDS Kościan skorzystali  z rejsu po jeziorze w Dębcu Nowym. Zwieńczeniem aktywnie spędzonego przedpołudnia było też ognisko, wspólny posiłek, sesja zdjęciowa oraz wspólne śpiewanie przy rytmach gitary. Taka forma integracji wzbogaca  naszych podopiecznych o nowe doświadczenia, ale i nas uczy innego spojrzenia na Nich. Poznajemy naszych uczestników z innej strony, często ich zachowania potrafią nas zaskoczyć i są to najczęściej odczucia pozytywne. Tak też było na w/w spotkaniu.

 

 IMG_2012

Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi

 

Dnia 5 sierpnia 2014r. w naszym Domu odbyło się kolejne spotkanie z ciekawymi ludźmi. Tym razem w nasze skromne progi został zaproszony fotoreporter Bogdan Ludowicz. Człowiek, który od lat uwiecznia na zdjęciach  Kościan i okolice. Podczas spotkania mieliśmy nie tylko możliwość  wysłuchania informacji o zawodzie fotoreportera, ale także obejrzenia przepięknych slajdów ukazujących lasy, pola, jeziora, zwykłe miasteczka i wsie. Choć dobrze znane, a jednak inne wypatrzone  w codzienności i zatrzymane w kadrze. Myślimy, że nie ma w Kościanie osoby, która by nie znała  Bogdana Ludowicza choćby z widzenia. To człowiek, któremu torba fotograficzna przewieszona przez ramię towarzyszy zawsze i  ma  w sobie wszystko co niezbędne. Zawsze przygotowany do pracy, aby uchwycić ten najważniejszy moment, wydarzenie. Po prelekcji jesteśmy przekonani, że praca dla Bogdana Ludowicza to wielka pasja, hobby i styl życia.  To człowiek ze szczególnym zmysłem  obserwacji, przepełniony wielką dociekliwością, cierpliwością i oddaniem, dlatego dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia.

 

 IMG_1974

Schronisko w „Gaju”

 

Dnia 01.08.2014r. kilku podopiecznych wraz z Kierownik ŚDS odwiedzili ponownie  schronisko dla zwierząt bezdomnych w Gaju. Podopieczni wcześniej kupili karmę i  pojechaliśmy. Wrażenia niezapomniane. Najpierw p. Grzegorz opowiadał nam jak funkcjonuje schronisko, a następnie zwiedzaliśmy boksy z psami i budynek, w którym jest biuro, gabinet weterynaryjny, kociarnia, magazyn i boksy dla innych psów. Po zwiedzaniu schroniska każdy z nas dostał psa na smyczy i  mogliśmy z nimi pójść na spacer. Kontakt z psami sprawił nam jak i zwierzętom dużo radości.

 IMG_1903

Spotkanie z ciekawą osobą

 

Dnia 25.07.2014r. w ŚDS gościł kpt. Jarosław Woroch, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, który opowiadał o swojej ciężkiej, ale z pasją wykonywanej pracy. Wspominał, że jako młody chłopak chciał zostać marynarzem, dlatego po skończeniu szkoły średniej udał się na drugi koniec Polski, aby zostać marynarzem. Zdał niełatwe egzaminy, pomyślnie ukończył okres kandydacki na morzu, a pływanie na Darze Pomorza  to była dla niego prawdziwa szkoła życia. Po ukończeniu Szkoły Morskiej świat  faktycznie stanął przed nim otworem. Dzisiaj chyba łatwiej byłoby wymienić, gdzie nie był niż tam gdzie był. Po wielu latach pracy awansował na kapitana żeglugi wielkiej. To wielki awans, ale i wielka odpowiedzialność za statek, jego załogę oraz załadunek. Podczas spotkania mieliśmy okazję nie tylko wysłuchać niezwykłych opowieści, ale także mogliśmy zadawać pytania, brać udział w dyskusji i oglądać przepiękne slajdy z Daru Pomorza. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania w naszym Domu, aby wysłuchać  dalszych opowieści o życiu i pracy  na oceanach.

 IMG_1794

Wyjazd nad jezioro  – Dębiec Nowy

 

Dnia 18.07.2014r. Środowiskowy Dom Samopomocy wybrał się nad jezioro do Dębca Nowego. Podopieczni korzystali z kąpieli, grali w piłkę, pływali na materacach. Dwóch podopiecznych pływało też kajakiem. Oprócz kąpieli  w wodzie były spacery w mniejszych grupach, relaks i opalanie na kocach.

 

 IMG_1713

Kajaki – nasz sposób na relaks i odprężenie

 

Po raz pierwszy  czterech podopiecznych wraz z opiekunami w lipcu tego roku skorzystało z aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego w tut. Domu. Płynęliśmy kanałem Obry w kierunku  Parku Miejskiego. Widoki przepiękne, radość i satysfakcja z tego, że daliśmy radę ogromna.

 czerwiec 033

Impreza integracyjna  w ŚDS Gostyń

 

Dnia 8 lipca 2014r. nasz Dom uczestniczył  w imprezie integracyjnej pt: „ Nałogi i złe nawyki – świadomi zagrożeń ‘, organizowanej przez  Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu oraz Stowarzyszenie „ Ja też pomagam”. Przebieg imprezy to między innymi pokazy drużyn w dowolnej formie artystycznej, turniej niedokończonych zdań,  sposób na zdrowy styl życia – pokaz zumby, krzyżówka tematyczna, pogadanka na temat uzależnień i ich skutków indywidualnych i społecznych oraz zabawy na wesoło kształtujące umiejętność zdrowego stylu życia. My jako  pięcioosobowa drużyna przedstawiliśmy wiersz dotyczący zagrożeń i nawyków. Impreza bardzo podobała się podopiecznym.

 

 IMG_1181

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

Jak co roku dnia 23.05.2014r. został zorganizowany Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej pod hasłem „  Uwierz w Nas”. Miejscem spotkania był plac  Kościańskiego Ośrodka Kultury. Organizatorem imprezy było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościane w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie. W programie między innymi były występy artystyczne, podsumowanie konkursu plastycznego i literackiego. Wystawa  prac plastycznych oraz dyskoteka.

 IMG_1146  Spartakiada Sportowa w Górze

 

 

Po raz kolejny dnia 21.05.2014r. wzięliśmy udział w Spartakiadzie Sportowej organizowanej przez ŚDS w Górze. Wśród konkurencji  sportowych były między innymi  - rzut woreczkami do wiaderka, bieg w workach, rzut piłką do kosza, przeciąganie liny, mini turniej tenisa stołowego. Nasz Dom reprezentowali: Mietek, Marcin, Tomek, Kinga, Marek, Michał.

 IMG_1080  Wyjazd do schroniska w „ Gaju”19.05.2014r. sześciu podopiecznych wraz z terapeutą odwiedzili schronisko dla zwierząt bezdomnych w Gaju.. Podopieczni wcześniej kupili dwa worki karmy i pojechaliśmy. Wrażenia ogromne. Najpierw p. Grzegorz opowiadał nam jak funkcjonuje schronisko, a następnie zwiedzaliśmy boksy z psami i budynek, w którym jest biuro, gabinet weterynaryjny, kociarnia, magazyn i boksy dla innych psów. Po zwiedzaniu schroniska każdy z nas dostał psa na smyczy i  mogliśmy z nimi pójść na spacer. Kontakt z psami sprawił nam jak i zwierzętom dużo radości.
 IMG_1030

Przegląd taneczny

 Dnia 29.04.2014r. po raz pierwszy nasza grupa taneczna wzięła udział w Przeglądzie Tanecznym organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy  w Kąkolewie. Zaprezentowali układ taneczny pt.: „Taniec klaskaniec”. Po tańcach był poczęstunek i zwiedzanie nowego Domu Środowiskowego.

 IMG_0979  Śniadanie Wielkanocne w naszym Domu
Dnia 16.04.2014r. po raz kolejny w naszym Domu odbyło się  Śniadanie Wielkanocne. Oprócz podopiecznych zaproszenie przyjęli:  władze Miasta Kościana, poseł Wojciech Ziemniak, ksiądz Krystian Frąckowiak oraz dyrekcja OPS –u. Na stołach królowały babki, zajączki, biała kiełbasa oraz jajka. Oprócz smakowitych potraw dopisały także znakomite humory.
 IMG_0882

Spotkanie z p. Hanną Dopierałą.

 Dnia 10.04.2014r. nasz Dom odwiedziła Pani Hanna Dopierała. Było to spotkanie z cyklu „Ciekawi ludzie”. Gość czytał nam wiersze przez siebie napisane. Tematyka była szeroka, od codziennych spraw, przez temat Boga, zdrowia do miłości itp. Nasi podopieczni z zaciekawieniem słuchali czytanych tekstów. Pani Hania od samego początku „znalazła” wspólny język z uczestnikami ŚDS. Spotkanie minęło w miłej , sympatycznej atmosferze.

 IMG_0577

Spotkanie z p. Michałem Szkudlarkiem

 Dnia 4 marca 2014r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kościanie gościliśmy Pana Michała Szkudlarka z Przysieki Polskiej. To zwyczajny, starszy pan, który ma 80 lat, wygląda na 60, a czyje się na 40.

Zaczął biegać mając 60 lat i jak sam mówi skoro inni mogli to dlaczego nie ja. Dziś ma za sobą udział w 594 biegach. Biega obecnie cztery razy w tygodniu i pokonuje dystans 10 km.

Z wielką uwagą i zaangażowaniem słuchaliśmy opowieści p. Michała, który tłumaczył nam, że w biegach najważniejsze to być w ciągłym ruchu. Jeśli człowiek się zatrzyma, dalej już nie pobiegnie. Oprócz maratonów, półmaratonów, Pan Michał biega po schodach. Jednak to bieganie jest bardziej wyczerpujące.

 

Pan Michał, mimo ukończonych 80 lat nie wybiera się na sportową emeryturę. Jak mówi biegał będzie nadal bo dla niego bieg to zdrowie, a zdrowie to rzecz bardzo ważna w życiu każdego człowieka.

 

Na zakończenie spotkania Pan Michał ofiarował dla ŚDS Kościan jeden ze swoich pucharów oraz medal. My natomiast podarowaliśmy naszemu gościowi anioła z sercem, aby czuwał nad Nim życząc zdrowia i sił w dalszej sportowej pasji.

 IMG_0679

VII Turniej Tańca o „ Złotą Nutkę”

 

13.03.2014r. nasza grupa taneczna „Tarantella”, zabrała udział w Turnieju Tańca organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „ Patrzmy sercem” pod patronatem Starosty Kościańskiego.

W tym roku, po raz pierwszy, grupy były podzielone na trzy kategorie. My byliśmy zakwalifikowani do kategorii 3 (umiarkowanie – dorośli ).

Nasi tancerze (Jacek, Ewa, Kasia, Celestyna, Tomasz, Kinga, Mirka, Hania, Natalia i Marek ) przygotowali układ składający się z czterech tańców ludowych: Polka, Szkocka polka, Country polka i Lubelska polka. Zatańczyli wyśmienicie i w naszej kategorii zajęliśmy pierwsze miejsce. Radość była ogromna, a satysfakcja jeszcze większa.

 

 

 

Walentynki na sportowo

 

Stowarzyszenie „ Nasz Dom” – Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie zaprosili nas 25.02.2014r. na Walentynki na sportowo, które odbyły się w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. W imprezie oprócz konkurencji sportowych miały miejsce: występ zespołu tanecznego ŚDS i DPS .

 

„Drzewo marzeń”

 

„Drzewo marzeń”– to temat zajęć manualno– ruchowych, które odbyły się w naszym Domu.

Po krótkiej rozgrzewce rąk podopieczni przystąpili do pracy właściwej. Najpierw mieli powydzierać strzępki z gazet biało- czarnych. Skrawki te przyklejali na szablon określonego wzoru. Efektem końcowym było drzewo. Na to drzewo każdy przyklejał wcześniej pokolorowane owoce, na których wypisali swoje marzenia.

Taka forma zajęć dostarczyła naszym podopiecznym wiele radości.

 

Zabawa walentynkowa

 

Dnia 14.02.2014r. w naszym Domu zorganizowana została zabawa z okazji „Walentynek”. Wszyscy podopieczni bawili się wspaniale przy muzyce z lat 80-tych.

 

Walentynki w Krzywiniu

 

Dnia 13.02.2014r. w ŚDS w Krzywiniu odbył się przegląd artystyczny pt: „ Miłość niejedno ma imię” . Nasz Dom reprezentował p. Jacek w piosenkach:  Jerzego Połomskiego pt:  „ Daj” , Eleni „ Pożar w godzinie serc” oraz p. Paweł  śpiewając piosenkę Wojciecha Gąsowskiego pt: „ Gdzie się podziały tamte prywatki”. Osoby w/w już od stycznia doskonaliły słowa piosenek, ćwiczyły. Na przeglądzie zaprezentowało się 10 placówek. Oglądaliśmy  przedstawienia teatralne, skecze oraz słuchaliśmy piosenek o miłości. Każdy Dom otrzymał gratulacje i podziękowania oraz drobne upominki.

 

Kolędowanie w naszym Domu

Dnia 27.01.2014r.  w naszym Domu odbyło się po raz pierwszy wspólne kolędowanie na które został zaproszony ksiądz  Krystian Frąckowiak. Podopieczni, gdy dowiedzieli się o możliwości występowania sami zgłaszali się z propozycją kolęd, które chcieliby zaśpiewać.  W związku z tym rozpoczęły się intensywne próby. Ogółem zaśpiewało 11 osób. Wśród kolęd śpiewano między innymi: „ Do szopy hej pasterze „ – Celestyna, „ Cicha noc” – Marek F. „ W żłobie leży” – Marcin N. „ Kto wie” – Ewa O. „ Nie było miejsca dla Ciebie” – P. Hania, „ Anioł Pasterzom mówił” i „ Śpij Dziecino „ – p. Jacek. Podopieczni śpiewali z podkładem lub bez niego. Zaczynając kolędowanie ksiądz Krystian powiedział kilka słów o kolędach i  rozpoczęły się występy indywidualne, które bardzo podobały się całej widowni.
Na zakończenie  były podziękowania za piękne kolędy a ksiądz Krystian obiecał, że będzie nas częściej odwiedzał.

 

 

Bal Karnawałowy we Włoszakowicach

Po raz pierwszy otrzymaliśmy zaproszenie na zabawę karnawałową pt: „ W krainie Fantazji”, organizowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach. Bal miał miejsce 24.01.2014r. w sali widowiskowej GOK. W programie imprezy były między innymi różne konkursy np.: „ Najładniejsze przebranie”, „ Najładniejsza maska karnawałowa” i  „ Mistrzowie parkietu”. Maska wykonana przez nasz Dom i tancerze: Celestyna i Krzysztof, zostali zauważeni i wyróżnieni dyplomami i upominkami. W czasie zabawy nasi podopieczni bawili się wyśmienicie do wspaniałej muzyki

 

 

Przedstawienie

 

Dnia 09.01.2014r. w Kaplicy Św. Brata Alberta w Kościanie oglądaliśmy przedstawienie  pt: „ Szopka”, wystawione przez Teatr wędrowny z Poznania. Na początku byliśmy świadkami narodzin Jezusa w Szopce Betlejemskiej. Po krótki inscenizacji śpiewaliśmy kolędy, były też  pytania  zadawane przez aktorów dotyczące przedstawienia np. Jak mieli na imię Trzej Królowie? itp.