Aktualności 2012/2013/2014


Lata 2012/2013/2014

Kino Poznań – 09.11.2013r.

W jesienną listopadową sobotę podopieczni wybrali się do kina. Tym razem był to film przygodowy pt: „ Kumba”, który opowiadał o lasach i perypetiach zebry. Film bardzo podobał się naszych podopiecznym, sprawił im wiele radości i zadowolenia.

 

 

 

Zabawa Andrzejkowa

- 13.11.2013r.

 

Została zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie. Wśród zaproszonych gości były zaprzyjaźnione placówki z innych miejscowości między innymi: Krzywiń, Leszno, Włoszakowice, Góra, Śrem. Zabawa rozpoczęła się powitaniem gości przez  Kierownik ŚDS, która życzyła miłej zabawy. Przemawiali też Poseł Wojciech Ziemniak i Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. Do wspólnych zabaw zaprosił nas pan  Miler, który odpowiedzialny był za cała oprawę muzyczną. Podczas zabawy odbywały się wróżby andrzejkowe np.: lanie wosku, wróżenie z kart. Nie zabrakło także ciepłego posiłku. Zabawa bardzo podobała się wszystkim uczestnikom.

 

 

Turniej Kręglarski

 

Dnia 14.11.2013r. wzięliśmy udział w Turnieju Kręglarskim organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu.

W programie imprezy było między innymi;  krótki instruktaż dotyczący turnieju, rozgrzewka, losowanie torów, turniej i ogłoszenie wyników. Nasz Dom reprezentowali Danuta, Krzysztof, Norbert, Jacek i Marek, którzy bardzo dobrze trafiali w kręgle. Jako drużyna zajęliśmy III miejsce.

 

 

 


Igrzyska Trzeciego Wieku pod patronatem Anny Komorowskiej

 

Szkolny Klub Sportowy „ Jantar” – Racot i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie  zaprosił naszych podopiecznych na Igrzyska  dnia 16.11.2013r. do hali sportowej w Racocie. Celem imprezy była integracja środowiska seniorów i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. W programie między innymi  były gry i zabawy sportowo- rekreacyjne, poczęstunek, mecz piłkarski, losowanie nagród i  wręczanie dyplomów. Nasz Dom reprezentowali Piotr, Marcin, Tomek, Krystyna, którzy aktywnie uczestniczyli w w/w programie igrzysk i wrócili  z nich bardzo zadowoleni.

 

 

Spartakiada sportowa „ Każdy inny – wszyscy równi”

 

Dnia 20 listopada br. wzięliśmy udział w spartakiadzie zorganizowanej przez Zespół Szkół nr 2 w Kościanie. Po uroczystym otwarciu i powitaniu przez Dyrektor Szkoły, rozpoczęły się konkurencje sportowe, w których wzięliśmy aktywny udział.

W przerwie był krótki występ artystyczny uczniów, którzy zaśpiewali piosenkę Stanisława Sojki pt: „ Tolerancja”. Z uśmiechami na twarzy, pełni pozytywnej energii wróciliśmy do naszego Domu, aby podzielić się wrażeniami z kolegami i koleżankami.

 

 

Zabawa andrzejkowa w Górze – 21.11.2013r.

 

Jak co roku nasz Dom otrzymał zaproszenie na Zabawę Andrzejkową do  Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze. Podopiecznych do wyjazdu zgłosiło się bardzo dużo jednak wybrano p. Kingę, p. Danutę,  p. Henrykę, p. Macieja, p. Grzegorza  i p. Zbyszka, którzy od samego początku aktywnie uczestniczyli w zabawie, tańcząc z innymi zaproszonymi podopiecznymi. Pani Kinga, p. Danuta i p. Grzegorz wzięli także udział w konkursie z kotylionami. Po odszukaniu swojego partnera, każda para zatańczyła taniec do muzyki „ Ona tańczy  dla mnie”. Podczas zabawy nie zabrakło również poczęstunku.

Każdy jednogłośnie stwierdził, że było super.

 


Teatr muzyczny „ Dziewczynka z zapałkami”

27.11.2013r.

 

W listopadzie podopieczni naszego Domu wraz z terapeutami uczestniczyli w przedstawieniu teatru muzycznego pt: „ Dziewczynka z zapałkami”. Było dwóch narratorów, którzy wprowadzili widza w świat bajkowy, ich rozmowy były przeplatane występami artystów, którzy poprzez mówienie, śpiewanie i tańce baletowe opowiadali losy dziewczynki.  Historia ta bardzo wzruszyła podopiecznych.

 

Zabawa andrzejkowa w Krzywiniu – 28.11.2013r.

 

Pod koniec listopada bawiliśmy się na Zabawie Andrzejkowej w ŚDS w Krzywiniu. W tańcach i wróżbach uczestniczyli nasze koleżanki i kolega: Agnieszka, Milena, Kasia K., Monika, Marta oraz Marcin N.

 

 

Spotkanie z poetką p. Urszulą Ciszewską

 

Dnia 06.12.2013r. w naszym Domu miało miejsce spotkanie z poetką Panią Urszulą Ciszewską, która przedstawiła nam swoje wiersze.  Poetka od samego początku nawiązała z nami  bardzo dobry kontakt.

Po jej przeczytanej poezji odbyła się krótka pogadanka na temat tych wierszy. Pani Urszula  w podziękowaniu za bardzo miłe przyjęcie podarowała nam tomik swoich wierszy. Spotkanie to sprawiło podopiecznym wiele radości i satysfakcji.

 

Wigilia – 18.12.2013r.

 

Jak co roku zasiedliśmy do wspólnej Wigilii z tym tylko wyjątkiem, że została ona zorganizowana nie w naszym Domu, lecz na sali Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie. Oprócz zaproszonych gości w tym dniu zostali zaproszeni także rodzice i opiekunowie naszych podopiecznych. Spotkanie rozpoczęło się występem dzieci z Przedszkola Wandy Chotomskiej w Kościanie, którzy przedstawili nam Jasełka związane z narodzinami Jezusa. Następnie było powitanie gości przez Kierownik ŚDS, składanie życzeń świątecznych przez władze Miasta Kościan i zaproszonych gości oraz wspólne przełamanie się opłatkiem. Po wieczerzy wigilijnej było wspólne śpiewanie kolęd oraz wręczanie prezentów przez Gwiazdora, który  w tym dniu  miał bardzo dużo pracy.

 

 

Teatr muzyczny „ Opowieści wilijne” 20.12.2013r.

 

W okresie przedświątecznym pojechaliśmy do Teatru w Poznaniu na przedstawienie „ Opowieści wilijne”, które wprowadziło nas jeszcze bardziej w czas Świąt Bożonarodzeniowych. Śpiewano kolędy mniej  i bardziej znane. Opowiadano o narodzinach Jezusa i o przybyciu do Betlejem Trzech Króli. Po spektaklu krokiem spacerowym przeszliśmy na rynek poznański, gdzie odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy. Podopieczni mieli możliwość zapoznać się z rękodziełem i tradycjami poznańskimi.

 

 

 

Multikino Poznań

 

Dnia 26.10.2013r. wybraliśmy się do kina na film polski pt: „ Mój Biegun”. Opowiadał on historię Jasia Meli i jego rodziny, którzy w swoim życiu doznali kilku tragedii.  Film bardzo smutny, wzruszający z refleksją, że życie ludzkie jest kruche, jednak nie wolno się poddawać i trzeba walczyć do końca. Trzeba mieć nadzieję i marzenia.

IX Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych

 

Dnia 22.10.2013r. w Domu Kultury Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie został zorganizowany powyższy przegląd artystyczny organizowany przez Stowarzyszenie „ Jesteśmy Wśród Was” oraz Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Kościanie. Cel główny to promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych. Nasz Dom zaprezentował taniec do piosenki Majki Jeżowskiej „ Owocowy Karnawał

Tenis stołowy – Mościszki

16.10.2013r.

 

Po raz kolejny skorzystaliśmy z zaproszenia na turniej tenisa stołowego. Nasz Dom reprezentowali Pani Mirosława, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii kobiet oraz Pan Mieczysław, który zajął drugie miejsce w kategorii mężczyzn.

Festyn jesienny pt: „ Na straganie”

 

Dnia 03.10.2013r. mieliśmy możliwość być na festynie jesiennym, organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy  w Śremie.

W programie festynu przewidziano między innymi prezentację placówek tematycznie związanej z dowolnie wybranym warzywem lub owocem,  różne konkurencje, dyskoteka oraz ogłoszenie wyników  konkursu na najładniejszą „ Straganiarkę”. Każdy Dom miał wcześniej przygotować kukłę z warzyw lub owoców. Nasz Dom przygotował taniec o owocach i warzywach. Wziął udział w grze planszowej w której podopieczni musieli wykazać się takimi  umiejętnościami jak: nazwy warzyw i owoców, obieranie, krojenie itp.

XX – Jubileuszowy bieg Olimpijski w Racocie.

14 października 2013 r. , mimo pochmurnej i deszczowej aury, odbył się XX Jubileuszowy Bieg Olimpijski w Racocie. Tym razem na racockie bieganie jechała większość podopiecznych. Część biegła, a  niektórzy szli z kijkami nordic walking albo bez. Podczas biegu  humory i siły wszystkim dopisały. Do Kościana wróciliśmy z pucharem ufundowanym przez Minister Sportu i Turystyki p. Joannę Muchę.

 

 

 

 

Turniej w BOULE – 28.08.2013r.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu zorganizował po raz drugi turniej w boule.. Nasz Dom reprezentowali: Natalia, Jacek i Piotr. Na dziesięć zespołów zajęliśmy siódme miejsce. Pan Piotr został wyróżniony przez sędziego jako najlepszy zawodnik turnieju.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podchody

 

Dzisiejsze  sierpniowe przedpołudnie spędziliśmy na podchodach. Podopieczni zostali podzieleni na dwie drużyny – uciekająca i szukająca. Zadania i trasa była bardzo ciekawa. Podopieczni musieli wykazać się między innymi umiejętnością przyszywania guzika, szkicowania drzewa. Były też do wykonania zadania sprawnościowe np: naśladowanie odlatujących bocianów.

Basen

 

Raz w miesiącu podopieczni naszego Domu wychodzą na basen. Spędzają czas na graniu w piłkę, korzystają z kąpieli perełkowych i ze zjeżdżalni, pływają samodzielnie lub przy pomocy terapeuty lub makaronu.

Wyjazd na Dębiec

 

Korzystając ze słonecznej pogody dnia 16.07.2013r. wybraliśmy się nad jezioro. Oprócz  kąpieli – zabaw w wodzie, opalania się, gier w piłkę, w ringo i karty były spacery w małych grupach. Podopieczni kupowali  dla siebie lody, desery oraz gofry. Wyjazd bardzo podobał się podopiecznym. Sprawił im dużą  „ frajdę ‘.

 

 

Impreza integracyjna pod hasłem „ Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy”  12.07.2013r.

 

Stowarzyszenie „ Ja też pomagam” oraz MGOPS  -  Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu zaprosili nas do wzięcia udziału w imprezie integracyjnej pt: „ Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy”. W programie imprezy  było między innymi:  występ drużyn promujących zdrowe odżywianie, prelekcja gościa o zdrowym odżywianiu, prezentacja zdrowego wypieku oraz krzyżówka dla grup i „ zdrowe” konkurencje na wesoło. Nasz Dom przedstawił wiersz dotyczący zdrowego odżywiania.

VII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych – Września 2013r.

 

Dnia 03.07.2013r. w Gimnazjum Nr 2  przy ulicy Słowackiego we Wrześni wzięliśmy udział w spartakiadzie. Wśród konkurencji sportowych, które były podzielone na blok A i B były: rzut lotkami do tarczy, rzut piłką lekarską i do kosza, rzut do celu, skok w dal z miejsca, biegi na 100m. Nasz Dom reprezentowali  – Marcin, Tomasz, Michał, Norbert, Krzysztof.

W ogóle każdy uczestnik miał przyjechać w stroju hawajskim.

 

Festiwal Kultur w Chwałkowie

 

13.06.2013r. zostaliśmy zaproszenie do Chwałkowa na Festiwal Kultur. Zadaniem naszym było przedstawienie kultury bądź tradycji wybranego regionu Polski w formie plastycznej i artystycznej  a także przywiezienie wypieku regionalnego. W ogóle na początku zaprezentował się Zespół Biskupiński z Przedszkola Samorządowego „ Pod Świerkami’ w Krobi.  Następnie odbyła się prezentacja artystyczna zaproszonych placówek, poczęstunek, wręczenie upominków a na zakończenie dyskoteka.

 

 

 

 

Turniej w „ Dwa Ognie”

 

Już po raz czwarty Stowarzyszenie „ Człowiek dla Człowieka” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie byli organizatorami powyższego turnieju, który miał miejsce 05.05.2013r na sali sportowej „ Łazienki”. W turnieju brały udział cztery drużyny z zaprzyjaźnionych Domów. Gra była wyrównana – pierwsze miejsce zajął ŚDS z Leszna, drugie miejsce nasz Dom a trzecie ŚDS z Góry. Po rozegranych meczach uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek a po nim wręczanie dyplomów nagród i pucharów.

 

 

 

II Zawody w Darta – 22.05.2013r.

 

Stowarzyszenie „ Jesteśmy Wśród Was”  oraz Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Kościanie po raz drugi zaprosił nas na zawody w darta, które odbyły się w hali sportowej „Łazienki”. Każdy zaproszony Dom miał wytypować po trzech zawodników do powyższej konkurencji. Rzuty do tarczy odbywały się przy trzech stanowiskach. W przerwie był poczęstunek a następnie walka o pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Nasza podopieczna p. Ewa zajęła trzecie miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

VII Spartakiada Sportowo – Integracyjna Środowiskowych Domów Samopomocy  – Góra 16.05.2013r.

 

W dniu tym mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnej Spartakiadzie sportowo – integracyjnej organizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy  w Górze. Wśród konkurencji były rzut woreczkami do wiaderka, bieg w workach, rzut piłką do kosza, bieg parami ze związanymi nogami, konkurs rysunkowy. Nowością było stworzenie hasła przez każdą drużynę na temat w/w spartakiady. W rezultacie nasza grupa zajęła I miejsce

 

 

 

 

 

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

 

Jak co roku  dnia 10.05.2013r. obchodziliśmy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej podczas którego były występy artystyczne, iluzjonisty, podsumowanie konkursu plastycznego, możliwość pomiaru krwi w organizmie, konkurencje sportowe  itp. Oprócz tego podopieczni zostali poczęstowani bigosem, watą cukrową,  lodami, napojami. Była też  wspólna zabawa taneczna.

 

Nasza kochana działka

 

Korzystając ze słonecznej pogody  podopieczni naszego domu wraz z terapeutami wybrali się w miesiącu maj 2013r. na działkę w celu zrobienia prac porządkowych po okresie zimowym. I tak było koszenie trawy, pielenie chwastów, obcinanie krzewów, grabienie, sadzenie kwiatów. Oprócz w/w prac był również czas na odpoczynek i rekreację czyli gra w ringo, kometkę, gra w darta,  spacery itp. Był także poczęstunek na świeżym powietrzu, który po pracy bardzo smakował podopiecznym. Pogoda nas nie zawiodła było słonecznie i bezchmurnie.

Wyjazd do kina na film pt: „ Krudowie”

- 27.04.2013r.

 

W dniu tym podopieczni naszego Domu wyjechali do kina w Lesznie na film przygodowy pt: „Krudowie”. Seans filmowy, który oglądany był w 3D sprawił uczestnikom wiele radości i satysfakcji. Atrakcją były okulary bez których oglądanie filmu byłoby niemożliwe. Film bardzo podobał się podopiecznym. Zadowoleni i z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do domu.

 

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

 

Jak co roku spotkaliśmy się na śniadaniu wielkanocnym. Byli zaproszeni goście, m.in. poseł Wojciech Ziemniak, Burmistrz Miasta Kościana, przewodniczący Rady Miasta, Dyrektor i Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ksiądz proboszcz, który pobłogosławił przygotowane potrawy. Uroczystość minęła w miłej i sympatycznej atmosferze.

SPACER Z KIJKAMI

Pewnego mroźnego, słonecznego dnia wybraliśmy się wraz z uczniami Zespołu Szkół im M. Konopnickiej na spacer z kijkami nordic walking. Na początku była rozgrzewka, potem spacer po plantach, a na końcu ćwiczenia rozciągające.

KONKURS TAŃCA „O ZŁOTĄ NUTKĘ”

Nasi podopieczni wzięli kolejny raz udział w konkursie tańca „O złotą nutkę”. W przygotowaniach do konkursu wzięli udział Kinga, Mirka, Kasia G., Kasia N., Norbert, Tomek, Mirek i Celestyna. Grupa zaprezentowała układ taneczny do piosenki Majki Jeżowskiej „Owocowy karnawał”, którym wywalczyła wyróżnienie.

Przedstawienie teatralne pt: „ Niedźwiedź”

 

Dnia 26.02.2013r. mieliśmy okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym w Kościańskim Ośrodku Kultury. Żart sceniczny Antoniego Czechowa opowiadał o miłości,  zdradzie, namiętności i   długach. Morał był taki, żeby ludzie się kochali, szanowali, wzajemnie sobie pomagali. Spektakl bardzo podobał się podopiecznym.

Przegląd artystyczny  „ Miłość niejedno ma imię”

20.02.2013r. – Krzywiń

 

W tym roku nasz Dom reprezentowali mężczyźni. Jacek zaśpiewał przebój Czerwonych Gitar „ Była to głupia miłość”  natomiast Paweł tegoroczny hit grupy Weekend „ Ona tańczy dla mnie”, gdzie obok niego tańczyli Marcin i Tomek. W ogóle każdy Dom zaprezentował inny repertuar były piosenki, teatr. Przegląd bardzo podobał się podopiecznym a przygotowania do niego i już sam występ na scenie  przyniósł im wiele satysfakcji i wiarę w siebie.

„ Walentynki na sportowo”

 

Dnia 11.02.2013r. po raz pierwszy zostaliśmy zaproszeni do Chwałkowa na „ Walentynki na sportowo”. Impreza odbyła się pod patronatem posła RP Wojciecha Ziemniaka  w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących i  Zawodowych w Krobi. Oprócz konkurencji sportowych i występów artystycznych odbyła się również zabawa walentynkowa. Nasz Dom reprezentowali Marcin, Tomek, Ewa, Norbert i p. Hania. Atrakcją  spotkania był mecz piłki  halowej  VIP-y kontra osoby niepełnosprawne, który zakończył się remisem.

 

V Integracyjny Przegląd Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych – Włoszakowice2013

 

Jak co roku dnia 26.01.2013 wzięliśmy udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek we Włoszakowicach. Przygotowania, próby  trwały już od początku stycznia. Nasz Dom reprezentowały dwa zespoły wokalne. Pierwszy w składzie Mirosława i Jacek  zaśpiewał  pastorałkę „Witamy Ciebie”. Drugi zespół to  Celestyna i Marcin, który przedstawił kolędę „ Do szopy”. Po części artystycznej, która miała miejsce w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich w sali przy pałacu odbyło się spotkanie integracyjne z poczęstunkiem.

 

 

 

 

Wyjazd Integracyjny do Racotu – 22.01.2013r.

 

Podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie wyjechali do Racotu na zaproszenie Posła Wojciecha Ziemniaka. Zwiedzali Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków, oglądali zdjęcia z wyjazdów na olimpiady oraz słuchali różnych ciekawych opowieści.

Następnie wzięli  udział w zabawach przy muzyce i zawodach sportowych. Na koniec był poczęstunek i losowanie upominków. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

 

 

 

 

Zabawa karnawałowa

 

W związku z trwającym karnawałem nasz Dom zorganizował zabawę. Podopieczni bawili się przy różnych piosenkach dyskotekowych, odbyły się  zabawy z kotylionami i z balonami. W przerwie był słodki poczęstunek.

2013
—————————————————————————————————————————————————————-

2012

IV Przegląd Kolęd i Pastorałek we Włoszakowicach

 

Dnia 28.01.2012r. Środowiskowy Dom Samopomocy  po raz trzeci miał możliwość uczestniczyć w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek we Włoszakowicach. I jak co roku na początku była prezentacja uczestników z różnych placówek. Nasz Dom reprezentowali soliści: Elżbieta Masarska – „ Gdy Wigilia Jest”  grupy  Feel oraz Jacek Zarabski – „ Święty Czas” grupy PIN. Po występach były podziękowania, upominki, wspólne śpiewanie kolęd, poczęstunek, zabawa oraz występy zaproszonych gości.

 

 

 

 

 

 W połowie stycznia 2012r. otrzymaliśmy zaproszenie z Leszna na Zabawę  Karnawałową,

 

która odbyła się 07.02.2012r. w godzinach popołudniowych. Bardzo ucieszyliśmy się z tej współpracy i pojechaliśmy. Tym razem na zabawie bawili się  Krystyna Podstawa, Wit, Danuta i Jacek. Podopieczni bardzo fajnie tańczyli  przy różnorodnej muzyce. Był poczęstunek  i integracja z innymi uczestnikami zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

Odblaskowy Bal z Sercem

 

W dniu 14 lutego 2012r. wyjechaliśmy do Śmigla do Centrum Kultury na wielki bal z sercem. „ Biletem” wstępu były elementy odblaskowe np.: kamizelki. Zabawa na około 100 osób, zaprzyjaźnione ośrodki z innych miejscowości. Tańce oraz konkursy między innymi z krzesłami, z gazetami za co zwycięscy otrzymywali piękne upominki. W sali obok znajdował się „ stół szwedzki” ze słodyczami,  ciastem, napojami. O godzinie 11.30 otrzymaliśmy ciepły posiłek. Gościem specjalnym był zaproszony przedstawiciel Policji z Kościana, który opowiedział o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Do Kościana wróciliśmy około godziny 14.30 uśmiechnięci i zadowoleni.

 

 

 

Koncert Walentynkowy pt: „Miłość niejedno ma imię”

 

To zabawa przeplatana z występami podopiecznych z różnych Domów.  W tym  roku  miał on miejsce 16.02.2012r. Na zaproszenie odpowiedzieliśmy pozytywnie. Wśród osób występujących byli: Kinga, Mirka i Kasia N.  w piosence „ W Ciechocinku” oraz Jacek i Ela M. w piosence  – Skaldów, pt: „ Wierniejsza od marzenia”. Przygotowania trwały około trzech tygodni ale warto było, podopieczni wypadli bardzo dobrze. Podczas koncertu  były tańce, poczęstunek oraz drobne upominki dla każdego Domu, który zaprezentował  się artystycznie.

 

 

 

V Konkurs tańca  „ O złotą nutkę”

W tym roku odbył się 13.03.2012r. w Zespole Szkół nr 5 w Kościanie. Jak co roku zaproszenie przyjęło bardzo dużo placówek, które miały możliwość wystąpić w jednej z dwóch kategorii. Nasza grupa
„ Tarantella”  zaprezentowała taniec do piosenki
Nie zdobyliśmy żadnego miejsca,  ale frajda i zabawa dała nam radość i uśmiech na twarzach.

 

 

 

 

                                                                                                                   

Śniadanie wielkanocne.

Dnia 05 kwietnia 2012r. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się śniadanie wielkanocne. Pani Kierownik przywitała zaproszonych gości między innymi Burmistrza Miasta Kościana Pana  Michała Jurgę. Przekazano nam i naszym rodzinom  życzenia świąteczne , po czym nastąpiło święcenie potraw wielkanocnych. Pan Poseł Wojciech Ziemniak wręczył nam czekoladowe zajączki. Spożywaliśmy potrawy w zadumie nad sensem Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 

 

V Spartakiada Sportowo – Integracyjna w Górze

 

Miała ona miejsce 17.05.2012r. na sali gimnastycznej. Wśród różnych konkurencji sportowych były między innymi: rzuty woreczkami do celu, przyszywanie guzików  czy  ustawianie płyt CD jak domino na czas. Po kilkuminutowej przerwie na poczęstunek, odbyły się ostanie konkurencje sportowe, podsumowanie wyników oraz wręczanie nagród i pucharów zwycięskim drużyną. Nasz Dom zajął w tym roku pierwsze miejsce. W związku  z tym z uśmiechami na twarzy nasi zawodnicy wrócili do ŚDS.

 

Nasza ukochana działka

 

Jak co roku  w maju rozpoczynamy  prace porządkowe na działce,
która znajduje się na ulicy Łąkowej blisko Nenufaru. Bardzo
jesteśmy wówczas szczęśliwi, że możemy spędzić swój czas naświeżym powietrzu. Oprócz prac ściśle związanych z pracami
porządkowymi ( koszenie trawy i wyrywanie chwastów), gramy w
ringo, w darta, w badbinktona, spacerujemy, relaksujemy się na
kocach. Od czasu do czasu grillujemy, śpiewamy piosenki. Gramy
w gry stolikowe.

                                 

 

 

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

.

Dnia 18 maja 2012 roku przy Domu Kultury w Kościanie  odbył się XI Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem czuwali opiekunowie a zabawom nie było końca. Wśród  różnych  atrakcji były występy artystyczne zespołu ludowego,  mierzenie ciśnienia czy poziomu krwi w organizmie. Był to dzień aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie zaprzyjaźnionych placówek. Na wszystkich czekał też smaczny poczęstunek oraz upominki. Podczas tego dnia każdy ośrodek miał możliwość zaprezentować swoje prace manualne. Było nam bardzo miło zobaczyć jak duże jest  zainteresowanie ze strony społeczeństwa naszymi pracami. Do zobaczenia za rok.

 

 

I Zawody w Darta

 

Po raz pierwszy organizowane przez Ośrodek Wsparcia w Kościanie dnia 24.05.2012r. na sali sportowej „ Łazienki’. Zaproszeni goście to zaprzyjaźnione placówki z  Kościana i jego okolic. Nasz Dom reprezentowali Zbigniew Majer, Celestyna Bartkowiak i Kinga Szweda, którzy intensywnie przygotowywali się do tych zawodów w naszym Domu.

W ogóle podczas  w/w zawodów panowała super atmosfera był czas na poczęstunek, podsumowanie zawodów i wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zajęła mieszkanka Domu Pomocy Społecznej z Jarogniewic.

 

Turniej w „Dwa ognie”

 

Jak co roku  ( 05.06.2012r. ) nasz Dom był organizatorem turnieju w

„Dwa ognie”. Uczestnikami byli zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych placówek: Chwałkowo, Krzywiń, Góra, Szkoła Nr 5 w Kościanie. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu drużyn rozpoczęły się mecze, w których każdy  zespół grał z każdym. Gra była zacięta, duża rywalizacja. Ostatecznie zwyciężyła Szkoła Nr 5 z Kościana .W przerwach między meczami był dla wszystkich poczęstunek. Na zakończenie pamiątkowe zdjęcia, dyplomy  i gratulacje.

 

 

Festiwal Kultur w Chwałkowie

 

W tym roku miał miejsce 12.06.2012r. w Świetlicy Wiejskiej. Każda placówka miała przedstawić na wesoło Państwo, które będzie brało udział w Euro 2012r. Nasz Dom reprezentowali Celestyna, Kasia G, Kasia N. Mirka, Kinga i Tomek, którzy w przeglądzie artystycznym zaprezentowali Francję. Po występach było krótkie podsumowanie, podziękowanie i zaproszenie na  poczęstunek. Później został  rozegrany mecz po jednym uczestniku z każdego domu. A na zakończenie dyskoteka,  wręczanie dyplomów i nagród.

 

 

III Piknik Integracyjno – Sportowy

Turniej w Unihokeja

 

 

Odbył się 18.06.2012r. w Lesznie w ŚDS. Nasz Dom był reprezentowany przez sześciu podopiecznych ( Mirka, Mieczysław, Paweł, Grzegorz, Marcin i Tomek ). Cała drużyna rozegrała cztery  mecze , grał każdy z każdym w wyniku czego został wyłoniony zwycięzca  turnieju -  Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu.  W przerwie między rozgrywkami były ciepłe kiełbaski i napoje. Później   wręczanie dyplomów, podziękowanie za udział  i wyjazd do swoich Ośrodków.

 

 

 

Wyjście do Kawiarni „ Saskiej

 

Dnia 22.06.2012r. zostało zorganizowane wyjście do kawiarni na wystawę fotografii p. Katarzyny Koralewskiej. Na spotkaniu p. Kasia opowiadała o swojej pasji fotograficznej, którą  rozpoczynała od robienia zdjęć przyrody. Obecnie już bardziej, profesjonalnie zajmuje się fotografowaniem małych dzieci. Oprócz w/w atrakcji był pyszny deser lodowy oraz kawa. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do naszego Domu.

 

 

VI Spartakiada Osób Niepełnosprawnych we Wrześni

 

 

Po raz drugi skorzystaliśmy z zaproszenia i dnia 04.07.2012r. wybraliśmy się na                Spartakiadę do Wrześni. Oprócz różnych konkurencji sportowych każdy Dom miał             przygotować pięć elementów  klauna, gdzie później został ogłoszony konkurs                      polegający na najszybszym  przebraniu uczestnika swojej placówki za klauna.                     Nasz   Dom  zajął tutaj II miejsce.

 

 

 

 

 

Wyjście do Nenufaru

 

Dnia 12.07.2012r. korzystając ze słonecznej pogody wybraliśmy się do Nenufaru, gdzie tematem przewodnim było poszukiwanie skarbów.

Podopieczni w tym celu płynęli tratwami słuchając opowieści o Piracie Pierdzisławie, podziwiając także otaczającą ich przyrodę, ptactwo, budowle z różnych zakątków świata.  Dopłynęliśmy także do świata bajek, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć miniaturowe domki z różnych bajek np.: Muminki czy Czerwony Kapturek. Po dwugodzinnej wyprawie powróciliśmy na ląd,  gdzie nadal szukaliśmy skarbu z Piratem Glutem. Później były zabawy przy muzyce i poczęstunek. Wszyscy zadowoleni i z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do naszego Domu.

 

 

 Wyjazd nad jezioro do Nowego Dębca.

- Korzystając ze słonecznej pogody nasz Dom dnia 02.08.2012r. wybrał
się nad jezioro do Dębca. Sam już  wyjazd   sprawił podopiecznym
wiele radości i podekscytowania.  Przeżywali co  mają zabrać, o czym
nie  zapomnieć. Zbiórka była  przy  Zespole  Szkół nr 5 w  Kościanie.
Gdy dotarliśmy do celu chętni  podopieczni poszli  zaraz  do wody,
która była bardzo ciepła.  I tak  przez  cały dzień  opalanie się,  kąpiele,
spacery, gry w ringo, duble. Było także  pójście  na lody. Zadowoleni,
opaleni,  z uśmiechami na twarzach musieliśmy  niestety  powrócić do
rzeczywistości.  Mamy nadzieję, że  uda nam się jeszcze raz w okresie
wakacyjnym odwiedzić Dębiec..

 


Podopieczni uczęszczający na zajęcia w ŚDS biorą udział w zajęciach w następujących pracowniach:

 - sala rehabilitacyjna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 - pracownia kulinarna

 

 

 

 

 

 

 

– pracownia plastyczna

 

 

 

 

 

 

 

– pracownia muzyczna

 

 

 

 

 

 

 

- świetlica

 

 

 

 

 

 

 

 

-ergoterapia

 

 

 

 

 

 


Podchody

9. sierpnia zorganizowane zostały, podchody. Grupa uciekająca szła nowymi alejkami parkowymi gdzie zostawiła różne listy z zadaniami. Grupa szukająca wywiązała się doskonale wykonując wszystkie polecenia. Podchody dostarczyły nam wiele emocji i radości.

 

 

 

 

 

Rajd pieszy

   14. sierpnia szliśmy pieszo przez park kościański, pola i las na „kacze doły” w Kiełczewie. Droga zajęła nam godzinę. Był ciepły, słoneczny dzień, wiec  szło się przyjemnie.  Po drodze śpiewaliśmy różne piosenki.
Na miejscu graliśmy w kometkę oraz bawiliśmy się w różne zabawy z piłką.
Był też poczęstunek, który na świeżym powietrzu bardzo nam smakował.
Ale największą atrakcją był przejazd bryczką. Niektórym tak bardzo podobała się wycieczka, że jechali drugi raz. Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy na piechotę do domów.

Rajd rowerowy

 

 

 

Pod koniec sierpnia była piękna, słoneczna pogoda, który
zmobilizowała nas do zorganizowania rajdu rowerowego. Trasa
wiodła przez Racot do Grażyny gdzie zwiedzaliśmy ruiny Kościoła
św. Marcina. Mimo wysokiej temperatury pokonaliśmy trasę 23  km.
Wróciliśmy do „naszego domu” zmęczeni ale w doskonałych
nastrojach.

 

 

 

 

XIX Bieg Olimpijski – Racot

 

Imprez ta odbyła się 15.09.2012r. na stadionie w Racocie. Dystans do pokonania to ok. 5 km, nawierzchnia zróżnicowana ( trawiasto – piaszczysta ).  Nasz Dom godnie reprezentowali: Mirka, Tomek, Kinga, Jacek. Po zakończeniu biegów odbył się festyn sportowo – rekreacyjny a pośród wszystkich  uczestników, którzy ukończyli bieg zostały rozlosowane rowery górskie i telewizory.

 

 

 

Festyn Jesienno -Dożynkowy w Śremie

 

Odbył się 26.09.2012r. i został zorganizowany przez ŚDS w Śremie. Udział w nim zabrały następujące osoby Mirka, Danka, Zbigniew, Norbert i Ewa. Każdy zaproszony Dom miał za zadanie przywiezienie wieńca dożynkowego, który wziął udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Nasz Dom zajął pierwsze miejsce i w nagrodę otrzymaliśmy dużą dynię i worek ziemniaków.  Oprócz konkursów była także zabawa taneczna, turniej zabawowo – sprawnościowy i poczęstunek. Podopieczni zadowoleni i z uśmiechami na twarzy powrócili do naszego Domu.

 

 

Turniej w Boule

 

Zorganizowany został  po raz pierwszy  dnia 27.09.2012r. przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu. Nasz Dom reprezentowali Krzysztof, Jacek i Mieczysław. Nasza drużyna wywalczyła 3 miejsce.

 

 

Ciekawe spotkaniez wyjątkową osobą.

W pewne piątkowe przedpołudniu odwiedził nas pan poseł Wojciech Ziemniak. Zaprosiliśmy go aby opowiedział nam o Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Nasz gość opowiadał bardzo ciekawe historie, pokazał nam zdjęcia polskich sportowców i pięknie wydany album o minionych igrzyskach. Spotkanie było bardzo udane i już
umówiliśmy się na następny raz.

 


„ Na tropie Marsupilami”

Przez półtorej godziny śledziliśmy losy niezwykłego bohatera, który nazywał się Marsupilami. Przygody wesołe przeplatały się ze smutnymi. Film dostarczył podopiecznym wiele emocji i radości. Również wiele radości dostarczył pobyt w Mc Donaldzie gdzie smakowaliśmy różne pyszności.

 

 


Jesienny spacer

 

Korzystając ze słonecznej pogody wyszliśmy na spacer po kościańskich plantach, które mieniły się jesiennymi kolorami liści. Nasze pozy, miny i piękną jesień udokumentowaliśmy na zdjęciach w różnych miejscach parku.

 

 

 

 

 

VIII Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych

 

Miał miejsce 16.10.2012r. w Kościańskim Ośrodku Kultury i został zorganizowany przez Stowarzyszenie „ Jesteśmy Wśród Was” i Ośrodek Wsparcia w Kościanie. Zaproszone  ośrodki zaprezentowały swój dorobek artystyczny poprzez różne formy: śpiew, inscenizacja słowna, słowno – muzyczna i teatralna, taniec i inne.  Nasz Dom zaprezentował się w tańcu do muzyki Adel. Osoby tańczące to Celestyna, Danuta, p. Hania, Marcin, Kinga, Tomek, Katarzyna. Organizatorzy zapewnili dyplomy i nagrody dla grupy oraz poczęstunek.

 

 

 

 

 

V  Turniej Tenisa  Stołowego w Mościszkach

 

Jak co roku nasz Dom otrzymał zaproszenie na turniej tenisa stołowego organizowanego 25.10.2012r. w sali DPS w Mościszkach. Turniej został rozegrany  w dwóch kategoriach męskiej  i żeńskiej. Nasz Dom reprezentowali Mirka i Marcin natomiast jako kibice pojechali: Julita, Marcin N. i Piotr.  Nasza podopieczna Mirka zajęła pierwsze miejsce w rywalizacji kobiet i otrzymała piękny puchar.

 

 

 


VII Olimpiada Bez Barier im. Ireny Naskręt

 

 

Dnia 27.10.2012r. w hali sportowej Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie  odbyła się olimpiada podczas,  której miały miejsce różne gry i zabawy rekreacyjno – sportowe. Atrakcją był pokaz szermierki na wózkach oraz mecz piłkarski z udziałem olimpijczyków i samorządowców. Na koniec, spośród wszystkich uczestników biorących udział w imprezie sportowej, zostały rozlosowane  nagrody i wręczone dyplomy.

 

 

 

 

 

 

Spartakiada Sportowa „ Każdy inny – wszyscy równi” Zespół Szkół Nr 2 w Kościanie

21 listopada 2012r.  nasz Dom otrzymał zaproszenie  na Spartakiadę. Po oficjalnym otwarciu był krótki występ artystyczny uczniów szkoły mówiący o tolerancji i przyjaźni.  Później wspólne śpiewanie piosenki Stanisława Sojki pt: „Tolerancja”,  przeplatane  konkurencjami sportowymi. Wśród nich był między innymi bieg po piłkę, rzucanie woreczkami, bieg z przeszkodami itp. A na zakończenie stworzenie  kręgu przyjaźni i podziękowanie za  aktywny udział.

 

 

 

Bal Andrzejkowy w Górze

 

Na sali myśliwskiej Włodków Dolny  dnia 22.11.2012r.odbył się Bal Andrzejkowy, który został zorganizowany przez ŚDS w Górze. Podczas imprezy były wróżby, tańce oraz poczęstunek. Nasz Dom prezentowało pięciu podopiecznych, którzy bardzo ucieszyli się z zaproszenia.

 

 

 

 

 

 

 

Maskowy Bal Andrzejkowy w Gostyniu

 

Dania 26.11.2012r.  kilku  podopiecznych naszego Domu miało okazję w godzinach popołudniowych  bawić się na Maskowym Balu Andrzejkowym, zorganizowanym przez Środowiskowy  Dom Samopomocy w sali Gostyńskiego Ośrodka Kultury „ Hutnik”. W programie oprócz  poczęstunku, zabawy tanecznej z udziałem zespołu muzycznego „Calypso”,  odbyły się  także wróżby andrzejkowe, prezentacja masek przez inne ośrodki  i  wybór najbardziej oryginalnej maski andrzejkowej. Zabawa bardzo podobała się podopiecznym.

 

 

 

 

 Dni Integracji w Zespole Szkół Nr 3 w Kościanie

27.11.2012r.

 

Po raz IX odbyły się Dni Integracji podczas,  których nasz Dom rozegrał kilka meczy  towarzyskich w „ Dwa ognie” . Wśród drużyn były  między innymi Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zespół Szkół Nr 5 z Kościana. Po zdrowej rywalizacji i  wysiłku sportowym nastąpiła prezentacja artystyczna zaproszonych placówek. Nasza 9- osobowa  grupa przedstawiła  taniec „ Klaskaniec” .

 

 

 

 

 

Wyjazd do kina na film pt: „ Renifer Niko ratuje brata”

 

08.12.2012r. grupa osób z ŚDS wyjechała do Multikina w Poznaniu na film pt: „Renifer Niko ratuje brata”. Akcja filmu odbywała się w okresie świąt Bożego Narodzenia i wprowadziła podopiecznych w klimat przedświąteczny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza Wigilia – 21.12.2012r.

Jak co roku w naszym Domu odbyła się wigilia z udziałem zaproszonych gości, podopiecznych i pracowników ŚDS,  podczas której panowała świąteczna  i miła atmosfera. Oprócz życzeń, potraw wigilijnych i śpiewania kolęd nie zabrakło,  także gwiazdora, który  zaszczycił nas swoja obecnością.