Relacja ze spotkania informacyjno - promocyjnego dla uczestników II edycji projektu Tęcza

Projekt "Tęcza" realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 7: Włączenie społeczne, Działanie 7.2. Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałanie 7.2.1.Usługi społeczne - projekty pozakonkursowe realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne.

W dniu 06.02.2018 r. w sali Klubu Integracji Społecznej w Kościanie odbyło się spotkanie informacyjno – promocyjne projektu „Tęcza”. W spotkaniu udział wzięli: Pani Mirosława Lubińska - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Pani Agnieszka Kurowska - koordynator Projektu, Pani Joanna Gruszczyńska – psycholog zatrudniony w ramach Projektu, Pani Maria Pięta i Pani Ewelina Wujczak – asystenci rodziny zatrudnieni w ramach Projektu, Pani Monika Marszałek – pracownik Klubu Integracji Społecznej oraz uczestnicy II edycji projektu „Tęcza”.

Koordynator projektu przedstawił najważniejsze informacje z nim związane: cel, zadania, działania zrealizowane, działania zaplanowane, zakładane rezultaty. Ośrodek Pomocy Społecznej 01.12.2016 r. przystąpił do projektu wraz z innymi podmiotami z terenu powiatu kościańskiego. Partnerem wiodącym jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie. Do projektu przystąpił także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu oraz KOSS Kościańska Operatywna Spółdzielnia Socjalna. Działania Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie zaplanowano do 31.08.2018 r. i zostały podzielone na dwie edycje. Ogólna wartość dofinansowania dla wszystkich podmiotów wynosi 1 839 490,74. Grupą docelową w projekcie jest 157 osób, natomiast Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie wsparciem obejmie łącznie 40 osób.

W grudniu 2016 r. zatrudnionych zostało dwóch asystentów rodziny, którzy wspierają obecnie 5 rodzin. W ramach projektu uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych indywidualnych porad specjalistów: psychologa, prawnika i pedagoga. Ich zadaniem była pomoc w rozwiązaniu trudnych sytuacji opiekuńczo – wychowawczych oraz bieżące wsparcie. We wrześniu 2017 r. odbyły się pierwsze warsztaty grupowe pn. „Dietetyka i zdrowy tryb życia”, a w październiku warsztaty grupowe pn. „ABC budżetu domowego”, w których udział wzięło 10 osób. W listopadzie przeprowadzono kolejne warsztaty pn. „Profilaktyka uzależnień”. Na rok 2018 zostały zaplanowane warsztaty pn. „Radzenie sobie  ze stresem i wypaleniem opiekuńczym, „Warsztaty wspierające rodzinę w profilaktyce” (początek marca), „Warsztaty prewencyjne dla rodzin” (II kwartał). Od września zostało uruchomione wsparcie psychologa p. Joanny Gruszczyńskiej, która pełni dyżury w sali Klubu Integracji Społecznej oraz prowadzi grupę wsparcia w godzinach od 09.00 – 12.00. Uczestnicy mogą również indywidualnie korzystać z pomocy terapeutycznej. Zajęcia dają uczestnikom możliwość spędzenia wspólnie czasu z rodziną podczas zajęć plastycznych, kulinarnych, muzycznych, ruchowych, wyjazdów.

Podczas spotkań i zajęć w ramach Projektu uczestnikom zapewnia się posiłek oraz opiekę nad dziećmi.

W dalszej części spotkania Pani Agnieszka Kurowska poprosiła o zabranie głosu panią Joannę Gruszczyńską oraz o przedstawienie krótkiej prelekcji na temat roli rodziny w życiu dziecka i dorosłego człowieka.

Psycholog podkreśliła ważny wpływ rodziny w przezwyciężaniu trudności, oparciu w trudnych chwilach, kształtowania osobowości dziecka. Psycholog zaznaczała, iż prawidłowe relacje między członkami rodziny wpływają na zachowanie, światopogląd czy postępowanie.

Pani Kurowska podziękowała za prelekcję Pani Joannie oraz poprosiła o zabranie głosu Panią Mirosławę Lubińską - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. Dyrektor podziękowała uczestnikom za przybycie i wyraziła uznanie dla Pań, które podjęły trud uczestnictwa w Projekcie. Podkreśliła, iż projekty dofinansowane z zewnętrznych źródeł dają możliwość realizacji dodatkowych zadań nakierowanych na potrzeby lokalnej społeczności. Pani Lubińska wręczyła wszystkim materiały biurowe pomocne przy wykonywaniu zadań projektowych.

Pani Agnieszka Kurowska podziękowała Pani Lubińskiej oraz zaprosiła asystentów rodziny oraz uczestników do wyrażenia opinii na temat Projektu „Tęcza”. Uczestnicy podkreslili, że są bardzo zadowoleni z zaproponowanych działań, cieszą się z możliwości udziału w Projekcie oraz skorzystania ze wsparcia specjalistów. Asystenci rodziny podkreślili, że służą rodzinom wsparciem w rozwiązywaniu trudności życiowych, natomiast uczestnicy chętnie korzystają z ich pomocy.

Na koniec Pani Kurowska podziękowała wszystkim za przybycie.

Na tym spotkanie zakończono.

« powrót